استپر موتور

مهم ترین اصل در یک خودرو با موتور احتراق داخلی، ایجاد یک احتراق کامل و بی نقص است. این احتراق، حاصل ترکیبی دقیق و متناسب از سوخت و هوا است و بایستی در شرایط مختلف و با دور موتور بالا و پایین، فعالیت خود را ادامه دهد. در صورت متوقف شدن احتراق به هر دلیلی، موتور و سپس خودرو خاموش خواهد شد. بنابراین عوامل مهم احتراق موتور باید همواره و در هر شرایطی محیا باشد و موانع احتمالی موجود در مسیر آن پاک سازی شود. این فرایند حیاتی در خودرو های انژکتوری و کاربراتوری با تعدادی اجزای ثابت و چند قطعه اختصاصی انجام می گیرد. برای مثال ساسات یکی از قطعات خودرو های کاربراتوری است که در فرایند احتراق موتور نقش اساسی دارد و در خودرو انژکتوری استپر موتور، سنسور دریچه گاز، سنسور دمای آب و سنسور دور موتور این نقش ایفا می کنند. امروز قصد داریم از بین این اجزا، استپر موتور به ‌عنوان یکی از قطعات اختصاصی خودروهای انژکتوری در سیستم سوخت‌ رسانی یا تنظیم احتراق موتور بشناسیم.

استپر موتور چیست؟

به طور کلی باید گفت که برای دریافت بهترین بازدهی از موتور های احتراق داخلی، بهترین شرایط باید محیا گردد. انژکتور ها یکی از اجزای مهمی هستند که وظیفه فراهم کردن این شرایط بهینه را بر عهده دارند. اما برای بهبود هر چه بیشتر عملکرد احتراقی موتور، اجزا و قطعات دیگری نیز به سیستم های انژکتور اضافه می شود. مانند سنسور ها و عملگر های مختلف. یکی از این قطعات مهم، استپر موتور است که در فعالیت بهینه و سلامت موتور در سیستم های انژکتوری نقشی ویژه و حیاتی دارد. برای توضیح نقش استپر باید این را بدانید که برای فعالیت صحیح موتور های احتراقی، تزریق ترکیب متناسب سوخت و هوا به سیلندر، امری ضروری است. تامین سوخت مورد نیاز این ترکیب، وظیفه ای بر دوش سیستم سوخت رسانی است.

هوا نیز از طریق دریچه هوای منیفولد گاز به این ترکیب اضافه می شود. البته میزان باز یا بسته بودن دریچه گاز به فشار پای راننده روی پدال گاز بستگی دارد. همین امر باعث می شود که با فشار بیشتر بر روی پدال گاز و در نتیجه آن باز شدن بیشتر دریچه هوا، ترکیبی رقیق از سوخت و هوا وارد سیلندر ها شده و احتراق شدیدتری صورت بگیرد؛ در نتیجه پیستون ها با شتاب بیشتری کار کنند و در نهایت دور موتور افزایش پیدا کند. اما در زمان هایی که روی پدال گاز، فشاری وجود نداشته باشد، دریچه گاز بایستی موقعیت مناسبی داشته باشد تا هوای مورد نیاز فرایند احتراق همچنان تامین گردد. بنابراین اصلی ترین وظیفه استپر موتور، تنظیم دریچه گاز و باز نگه داشتن آن در چنین موقعیت هایی است. بدین ترتیب که استپر از خاموش شدن موتور زمانی که فشاری روی پدال گار نیست، جلوگیری می کند.

وظایف استپر موتور چیست؟

  • روشن نگه داشتن موتور در دور آرام موتور
  • تنظیم ژیگلور یا دریچه منیفولد گاز هنگام اضافه شدن بار کمپرسور کولر خودرو بر موتور
  • کمک به استارت خوردن موتور در زمانی که سرد است
  • ایجاد توازن میان دور موتور و گشتاور
  • روشن نگه داشتن موتور پشت چراغ قرمز، هنگام تعویض دنده و در ترافیک شدید

منبع ” واحد نگارش مقاله امداد چکاوک ارس

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *